Zajęcia

Zajęcia dydaktyczne

Zajęcia dydaktyczne są to zajęcia kształcące, opierające się na pracy w grupie. Rozwijają zdolności dzieci i pozwalają na odkrywanie świata.zajęcia dydaktyczne żłobek bielsko Maluchy uczą się nowych słów, doskonalą koordynację wzrokowo- słuchowo- ruchową. Poznajemy kształty, kolory, uczymy się rozpoznawać i nazywać nowe przedmioty. Poznajemy również świat zwierząt, roślin i ludzi. Zdobywamy wiedzę o otaczającym nas świecie, porach roku, zmianach zachodzących w przyrodzie. Podczas zajęć bawimy się, manipulujemy różnymi przedmiotami, poznajemy ich właściwości i zastosowanie, eksperymentujemy.

Dzieci każdego dnia utrwalają dotychczasową wiedzę i zdobywają nową. Uczą się porozumiewania z otoczeniem, kontaktów z rówieśnikami, funkcjonowania w grupie. Właściwie stymulowane rozwijają uzdolnienia i otwierają się na świat wartości.

 

 

Poznawanie świata

Wszystkie dzieci mają wrodzoną ciekawość świata. Aby podtrzymać w nich chęć zdobywania nowych doświadczeń, eksperymentowania i poznawania nieznanego stwarzamy możliwość i zachęcamy do obserwowania, dotykania, smakowania, słuchania i odkrywania tajemnic otaczającej nas przyrody. 

Codzienne spacery dostarczają możliwości do bezpośredniego poznawania tajników świata roślin i zwierząt. Obserwujemy zmiany w przyrodzie, poznajemy rośliny, uwrażliwiamy na otaczające nas piękno, szukamy śladów zwierząt na śniegu  i codziennie doświadczamy czegoś nowego.

 

Rytmika

rytmika żłobek bielskoMuzyka jest niezwykle ważna dla prawidłowego rozwoju dziecka. Potrafi ona pobudzać dziecięcą wyobraźnię, stymuluje prawidłowy rozwój emocjonalny, uspokaja, wycisza, przynosi ukojenie, bawi, uczy, pomaga uzewnętrzniać emocje. W naszym Klubie muzyka towarzyszy nam na co dzień. Rano wita nas podczas radosnych zabaw, na zajęciach uczy i bawi, w porze odpoczynku układa do snu i pomaga się zrelaksować, a po południu wycisza po dniu pełnym emocji.  

Niezastąpione w tym wszystkim są jednak zajęcia z rytmiki. Prowadzone są przez absolwentkę wydziału pedagogiczno-artystycznego UŚ, mającą 20-letnie doświadczenie w pracy z małymi dziećmi. Jej celem jest rozbudzenie w dzieciach zainteresowania muzyką, a w rezultacie rozwijania zdolności muzycznych. Głęboko wierzy, iż każde dziecko posiada takie umiejętności. Jej pragnieniem jest sprawić, aby maluszki chętnie podejmowały dalsze aktywności związane z muzyką, takie jak balet, gra na instrumencie, czy gimnastyka artystyczna. A tak w największym skrócie chciałaby żeby dzieci kochały muzykę i rozumiał ją tak, jak się rozumie mowę. 

W taki sposób rozwijamy wrażliwość muzyczną maluszków, dajemy możliwość kontaktu z różnymi gatunkami muzyki – od poważnej po współczesną – a także muzyki wydobywanej z przedmiotów codziennego użytku jak: kubeczki, sztućce, klocki, patyki. Taneczne zabawy w grupie mają duży wpływ na opanowanie nieśmiałości u dziecka, kształtowanie umiejętności współdziałania w zespole oraz integrowania się z rówieśnikami. Na naszych zajęciach nie brakuje śmiechu, radości, energii i zabawy. 

 

Anglorytmika

anglorytmika żłobek bielskoNa tych zajęciach maluchy nie tylko mają możliwość zabawy przy dźwiękach instrumentów i różnorodnych utworów muzycznych. Anglorytmika jest prawdziwą gratką dla wszystkich dzieci, które uwielbiają zabawy ruchowe. Łączy ona taniec i naukę języka w jednym. Zajęcia pozwalają dzieciom w naturalny sposób przyswoić język obcy poprzez zabawy, piosenki, gry językowe, czy rymowanki. Dzięki tym zajęciom dzieci osłuchują się z akcentem i fonetyką języka. W naturalny sposób poznają język angielski, wspaniale się przy tym bawiąc. Zajęcia te również są prowadzone przez Panią z rytmiki, która jest jedyna i niezastąpiona w dawaniu wszystkim pozytywnej energii, a przy tym ma nieskończone pokłady cierpliwości i empatii…. Z jej twarzy nie znika uśmiech, który udziela się każdemu.
 

 

Zajęcia manualno-konstrukcyjne

Maluchy od najmłodszych lat uwielbiają zabawy klockami. W naszym Klubie klocków nie brakuje! I pomysłów na ciekawe zabawy również. Dzieci czerpią wiele radości z budowania, tworzenia, a później burzenia powstałych konstrukcji. Uczymy się w ten sposób kształtów, kolorów, ćwiczymy koncentrację, zręczność, sprawności manualne i koordynację wzrokowo-ruchową. Kształtujemy samodzielność, doskonalimy precyzję ruchów i chwyt pęsetkowy, ale przy tym zdobywamy wiedzę, iż cierpliwa praca może zaowocować wielkim sukcesem. 

 

Zajęcia plastyczne z elementami arteterapii

zajęcia plastyczne żłobek bielskoTo zajęcia wprost uwielbiane przez dzieci. Na tych zajęciach stosujemy zasadę: „brudne dziecko, to szczęśliwe dziecko” Używamy różnych technik malarskich: malujemy pędzlami, paluszkami, pastelami, gąbeczkami, wałkami, świecą. Dużo wyklejamy, stemplujemy, ścieramy i rozmazujemy. Tworzymy prace z kolorowego papieru, wstążek, włóczek i szmatek, bawimy się różnego rodzaju masami plastycznymi. Ogranicza nas tutaj tylko wyobraźnia. 

Naszym celem jest zainteresowanie dzieci sztuką plastyczną, oraz rozwijanie ich wyobraźni. Pragniemy też pokazać maluszkom dostępne formy wyrażania siebie, swoich myśli i emocji poprzez sztukę. W tym celu wplatamy w nasze zajęcia elementy arteterapii. Dziecko ma możliwość dokonywania wyboru materiałów plastycznych, kolorów, czy narzędzia malarskiego. Podajemy temat, a nasze maluszki tworzą swoje dzieła. Swobodne malowanie, rysowanie i kreślenie pomaga w uzewnętrznieniu swych emocji w sposób niewerbalny. Pozwala ono pozbyć się złych uczuć, lub pomaga przekazać naszą radość. Każde zajęcia plastyczne to kreatywna, radosna zabawa, dająca wiele możliwości. 

 

Zajęcia ruchowe

Zajęcia ruchowe dla dzieci to doskonały sposób, by wcielić w życie powiedzenie "W zdrowym ciele zdrowy duch". O kondycję dziecka najlepiej dbać od wczesnych lat, dlatego my zaczynamy od razu.

Lista korzyści, jakie przynoszą te zajęcia jest długa. Przede wszystkim trzeba podkreślić, że zabawy ruchowe najczęściej sprawiają dziecku przyjemność. Poprzez taką zabawę rozwijamy zmysł równowagi i koncentracji u najmłodszych, wzmacniamy kości i mięśnie dziecka, organizm zostaje dotleniony, pozbywamy się nadmiaru energii,  poznajemy możliwości własnego ciała i odnosimy sukcesy. 

Ćwiczymy podczas zabaw ruchowych, ćwiczeń gimnastycznych, ćwiczeń muzyczno-ruchowych, marszów, zabaw terenowych i zabaw sezonowych. Zajęcia ruchowe dla dzieci w Misiolandzie są dostosowane do ich wieku. Bawimy się z szarfami, tunelami, chustą Klanza, piłkami, hula-hop, woreczkami, ścieżkami i matami sensorycznymi. 

 

Bajkoterapiabajkoterapia żłobek bielsko

Każdego dnia w naszym Klubie dużo czytamy naszym maluszkom. Treści książeczek są dostosowane do potrzeb i możliwości najmłodszych. Pomagamy w ten sposób zrozumieć dzieciom siebie i otaczający je świat, uczymy przestrzegania zasad, przyjmowania właściwych postaw oraz prawidłowego zachowania w wielu złożonych życiowych sytuacjach. Bajki pomagają również radzić sobie z różnymi trudnościami: odreagowaniu napięcia, uczuciu lęku, osamotnienia, nudy czy apatii.

Raz w miesiącu odwiedza nas Pani bibliotekarka, przynosząc nowe zbiory literatury dziecięcej. W ten sposób maluchy uwrażliwiają się na przeżycia estetyczne i rozwijają wyobraźnię, oraz z ochotą sięgają po więcej. Maluszki na każdej sali mają swój kącik czytelniczy, gdzie same mogą sięgać po wybrane przez nie bajeczki i oglądać je na wygodnych pufkach.


 

Dogoterapia

dogoterapia żłobek bielskoRaz w miesiącu odwiedza nas zaprzyjaźniony piesek, który wprowadza wiele radości do naszych sal. Zajęcia z takim przyjacielem mają na celu przekazanie wiedzy o prawidłowej opiece nad psem, uczą jak reagować na agresywne zachowania zwierząt, a przy tym przeciwdziałają przemocy wobec zwierząt. Wizyty pieska przełamują lęki dzieci przed zwierzętami, dodatkowo rozwijają funkcje poznawcze dziecka. Maluszki szybciej przyswajają wiedzę, której bohaterem jest pies. Zajęcia te dostarczają nowych wrażeń sensorycznych, kształtują otwartość i integrują społecznie.

 

Masażyki relaksacyjne  

Masażyki to zabawy relaksacyjne oparte na dotyku. Mają pomóc dziecku odprężyć się, wyciszyć i uspokoić. Dzięki masażykom ilustrowanym krótkimi rymowankami i wyliczankami chcemy dać dzieciom nie tylko możliwość uspokojenia myśli i wycieszenia emocji, ale również budować więź z opiekunami oraz poczucie bezpieczeństwa i radości. 

 

Nauka nawyków higienicznych, porządkowych i grzecznościowych 

Niby takie proste i oczywiste, a jednak to też proces edukacyjny, przez który każdy musi przejść. Przy codziennych czynnościach uczymy się grzecznych zachowań i zwrotów, kształtujemy nawyki porządkowe i higieniczne, uczymy samodzielnego jedzenia.  Mówimy: proszę, dziękuję i przepraszam. Maluszki w pewnym momencie zauważają, że czekanie w kolejce aż tak się nie dłuży, dzielenie się zabawką może być przyjemne, a sprzątanie po zabawie – niezłą zabawą!

Kształtujemy nawyk mycia rąk przed i po posiłku oraz mycia ząbków. Uczymy się samodzielnego jedzenia i mówienia smacznego, dziękuję, poproszę o jeszcze . Krok po kroku maluchy zdobywają umiejętność samodzielnego ubierania się i rozbierania, a także właściwego zachowania na spacerze. Małymi kroczkami staramy się też pożegnać z pieluszka…. korzystanie z naszej kolorowej toaletki jest w końcu całkiem przyjemne.

 

Zajęcia dodatkowe

Od czasu do czasu organizujemy dla dzieci zajęcia dodatkowe:zajęcia dodatkowe żłobek bielsko

  • wizyty teatrzyków dziecięcych
  • wizyty Świętego Mikołaja
  • zabawy Andrzejkowe, Walentynkowe i Dzień Dziecka
  • bale przebierańców
  • kolorowe urodzinki 
  • spotkania z zaproszonymi gośćmi (animatorzy, tancerze, przedstawiciele różnych zawodów)